Dworzec Główny PKP Wrocław – zrozumiałość mowy

Renowacja głównego dworca kolejowego we Wrocławiu miała zwiększyć funkcjonalność obiektu. Dodatkowo miała także przywrócić mu dawną świetność m.in. przez powrót do oryginalnego wyglądu. Podróżujący przez ten dworzec od lat pasażerowie wiedzieli, że zrozumiałość komunikatów nie była najmocniejszą stroną obiektu do czasu zakończenia remontu w 2012 r.

W trakcie remontu zorientowano się, że zagadnienia akustyki dworca nie zostały rozwiązane na etapie projektowania. Taka sytuacja mogła doprowadzić do braku odbioru budynku. Problemem było zagrożenie niespełnienia wymagań dotyczących zrozumiałości mowy gwarantowanej przez system nagłaśniania. System ten miał pełnić oprócz funkcji komunikacyjnej również rolę Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego. Systemy DSO są odbierane m.in. na podstawie pomiaru wskaźnika transmisji mowy STIPA.

Nasz zespół został zaproszony na etapie realizacji obiektu, aby rozwiązać problem zrozumiałości mowy. Wykonane przez nas modelowanie akustyczne wskazało, że DSO nie zapewni wymaganej zrozumiałości mowy przy planowanym pierwotnie sposobie wykończenia hallu głównego. Trudność projektu polegała na tym, że proponowane ustroje akustyczne musiały spełniać wysokie oczekiwania architektów i konserwatorów zabytków. Ostatecznie zaprojektowaliśmy jednostkowe rozwiązanie sufitu akustycznego, który spełnia w 100% oczekiwania wizualne, a zarazem jest szerokopasmowym efektywnym ustrojem pochłaniającym dźwięk. Dzięki temu DSO w hali głównej wrocławskiego dworca głównego dostarcza od czasu remontu czytelne i zrozumiałe komunikaty.

Fot: Bartosz Hołoszkiewicz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.