Akustyka architektoniczna dla Opery na Zamku w Szczecinie

 

Projekt opracowywany dla Opery na Zamku w Szczecinie obejmował kompleksowo technologie teatru muzycznego w tym akustykę architektoniczną.

Projekt obejmujący całość problemów technologicznych i akustyki architektonicznej obiektu mieszczącego się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, dotyczył:

   • opracowanie wytycznych dla akustyki architektonicznej na podstawie pomiarów akustycznych i projektu akustycznego,
   • system elektroakustyczny całego obiektu,
   • system inspicjenta,
   • oświetlenie sceniczne,
   • mechanika sceniczną górna i dolna wraz ze sterowaniem,
   • system informacji dla widza Digital Signage (agenda).

Dla foyer Opery na Zamku został zaprojektowany system Digital Signage na potrzeby emisji materiałów marketingowych oraz podglądu właśnie rozpoczętych przedstawień dla spóźnialskich widzów.

System elektroakustyczny został zaprojektowany tak, aby współgrać z naturalnymi walorami obiektu wynikającymi z akustyki architektonicznej i został zbudowany w oparciu o cyfrowy system transmisji sygnałów fonicznych.

Medium transmisyjnym w większości są przewody światłowodowe. Każdy z czterech użytkowników systemu może dostać niezależny komplet sygnałów w postaci cyfrowej, a co więcej każdy z nich ma niezależną kontrolę nad regulacją wzmocnienia przedwzmacniaczy mikrofonowych. System rejestracji wielośladowej umożliwia rejestrację 64 sygnałów.

System nagłośnieniowy oparto na pasywnym systemie głośnikowym dostrojonym do akustyki architektonicznej. Dla odtwarzania małych częstotliwości zastosowano kardioidalne subwoofery pracujące monofonicznie, dzięki którym poziom niskich tonów na scenie ulega znacznemu obniżeniu, co umożliwiło zachowanie walorów akustyki architektonicznej.

Dodatkowo w systemie głośnikowym zostało przewidzianych kilkanaście kanałów efektowych umożliwiających zrobienie nieszablonowych planów dźwiękowych współgrających z akustyką architektoniczną. W projekcie uwzględniono również bezprzewodowy system odsłuchu osobistego zwanego popularnie ”uchem”.

Fot. Adam Słomski

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.