Korzyści wynikające ze stosowania sufitów, wysp i paneli akustycznych

 

Korzyści wynikające ze stosowania materiałów akustycznych we wnętrzach komercyjnych są ściśle powiązane z przeznaczeniem tych obiektów. Wykorzystywanie materiałów dźwiękochłonnych ma wpływ na skrócenie czasu pogłosu, zwiększenie zrozumiałości mowy oraz na minimalizację hałasu pogłosowego we wnętrzu.

Należy się zastanowić, dla jakich pomieszczeń istotna jest dobra zrozumiałość mowy.

Według normy PN-B-02151-4 są to:

  • sale i pracownie szkolne,
  • sale audytoryjne,
  • wykładowe w szkołach podstawowych, średnich i wyższych,
  • sale rozpraw sądowych,
  • sale konferencyjne, audytoria itp.

Trzeba pod-kreślić, że wymagania dotyczące zrozumiałości mowy są nadrzędne w stosunku do kryterium czasu pogłosu.

Praktyka projektowa wskazuje, że do grupy powyższych pomieszczeń można dodać również:

  • sale sportowe w szkołach i centrach sportowych,
  • dworce kolejowe,
  • kościoły.

Hałas pogłosowy powoduje błędy w torze komunikacyjnym, szybsze zmęczenie, dekoncentrację, utrudnia naukę i pracę. Jest też bardzo niekorzystny w przypadku rekonwalescencji pacjentów w szpitalach. Warto zauważyć, że głośne pomieszczenie wzmaga głośne zachowanie, co negatywnie wpływa na przebieg prowadzonych zajęć czy skupienie pracowników. Odpowiednie ukształtowanie akustyki sal edukacyjnych czy biur pomaga rozwiązać te problemy. Zmniejszenie hałasu pogłosowego w salach lekcyjnych, a przede wszystkim sportowych, może pośrednio wpłynąć na stopniową poprawę stanu aparatu słuchu oraz głosu u nauczycieli, którzy w hałaśliwym środowisku są zmuszeni do nadwyrężania strun głosowych, lub zahamować dalszy proces chorobowy czy też prze-sunąć go w czasie. Ograniczenie hałasu pogłosowego polepszy ich samopoczucie oraz zapewni większy komfort pracy, a w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku, regeneracji, rekonwalescencji korzystnie wpłynie na regenerację sił uczniów, pracowników biur, pacjentów szpitali.Pomieszczenia, które bezwzględnie wymagają ciszy to biblioteki, czytelnie, mediateki, kościoły, sale wystawowe w muzeach. Niestety, często są zaprojektowane tak, że mimo starań użytkowników (przestrzeganie wymaganej ciszy), nie jest możliwe uzyskanie w nich zalecanych poziomów dźwięku. Powyższe przykłady mają zobrazować, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego klimatu akustycznego właściwie w większości pomieszczeń należących do obiektów użyteczności publicznej.

 

 

Zdjęcie: Wojciech Kryński

Przeczytaj również

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.