Hałas znajdzie najmniejszy otwór, by wejść do Twojego domu – hałas w mieszkaniu

Hałas wychodzi z ukrycia o zmierzchu…

 

Hałas w mieszkaniu to problem, który dotyka praktycznie każdego z nas. Istnieje szereg źródeł hałasu w mieszkaniu.

Źródła hałasu w mieszkaniu
można podzielić na:

  • źródła hałasu w mieszkaniu znajdujące się poza budynkiem i najczęściej nie związane z nim funkcjonalnie,
  • źródła hałasu w mieszkaniu znajdujące się w budynku, najczęściej związane funkcjonalnie z budynkiem lub też z działaniami jego mieszkańców.

 

Do zewnętrznych źródeł hałasu w mieszkaniu można zaliczyć:

  • komunikację miejską i transport w otoczeniu budynku,
  • budynki znajdujące się w otoczeniu, np. hałas w mieszkaniu generowany przez zakłady przemysłowe,
  • tereny rekreacyjne będące źródłem hałasu w mieszkaniu, bezpośrednio z nim sąsiadujące, na których przebywa duża liczba osób w tym samym czasie, np. place zabaw, boiska, miejsca koncertów i zabaw plenerowych, itp.

Hałas w mieszkaniu generowany przez źródła zewnętrzne dostaje się do budynku poprzez przegrody. Należy zadbać o odpowiednio wysoką izolacyjność akustyczną elementów budowlanych tworzących przegrodę oraz o jej staranne wykonanie. Szczególny wpływ na hałas w mieszkaniu ma odpowiednio dobrana stolarka okienna oraz jej montaż. Najmniejsze nawet niedociągnięcia w instalacji, nawet wysokiej jakości produktu, mogą powodować wzrost hałasu w mieszkaniu.

Do wewnętrznych źródeł hałasu w mieszkaniu można zaliczyć:

  • urządzenia wyposażenia technicznego budynku (wentylacja, transformatory, windy, itp.),
  • instalację techniczną budynku (kanały wentylacyjne, rury instalacyjne wod/kan, itp.),
  • tzw. bytowy hałas w mieszkaniu (hałas w mieszkaniu generowany przez sąsiadów lub współlokatorów spowodowany np. używaniem głośnych sprzętów AGD, słuchaniem muzyki, grą na instrumencie, itp.),

Hałas w mieszkaniu emitowany przez źródła wewnętrzne dostaje się do mieszkania poprzez przegrody zarówno poziome, jak i pionowe. Trzeba zapewnić dobrą izolacyjność akustyczną wszystkich przegród (ścian, stropów) i elementów wchodzących w ich skład (np. drzwi i okna) aby uzyskać redukcję hałasu w mieszkaniu.

Hałas w mieszkaniu można zmniejszyć dbając o szczelność instalacji technicznych np. przestrzeni, w których prowadzone są rury instalacyjne.

Czasami problem hałasu w mieszkaniu jest tak duży, że konieczne jest zastosowanie rozwiązań profesjonalnych np. sufitów podwieszanych o odpowiedniej konstrukcji czy też podłóg pływających. Niekiedy w redukcji hałasu w mieszkaniu może pomóc zastosowanie materiałów wykończeniowych o odpowiednich parametrach akustycznych. Takie kroki powinny być konsultowane ze specjalistą z dziedziny akustyki.

Pamiętajmy, że zawsze łatwiej jest zapobiegać, niż naprawiać, dlatego warto przed zakupem nowego mieszkania sprawdzić jego lokalizację pod kątem późniejszego narażenia na hałas w mieszkaniu oraz w miarę możliwości zbadać jakość elementów i wykonania budynku. Bytowy hałas w mieszkaniu zawsze pozostanie elementem najtrudniejszym do przewidzenia, zależnym w dużej mierze od dobrej woli sąsiadów i współlokatorów.

Pamiętajmy, że nie musimy być skazani na hałas w mieszkaniu, a komfort akustyczny pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i pozytywne relacje z innymi ludźmi, czyniąc społeczeństwo zdrowszym.

 

Przeczytaj również

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.